Πρόσκληση – 4ο Πανελλήνιο Συνέδριο Διδακτικής των Επιστημών μέσω Σύγχρονων Τεχνολογιών

ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ ΓΙΑ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΣΕ ΣΥΝΕΔΡΙΟ Σας ενημερώνουμε ότι το 4ο Πανελλήνιο Συνέδριο Διδακτικής των Επιστημών μέσω Σύγχρονων Τεχνολογιών θα πραγματοποιηθεί αμιγώς εξ αποστάσεως από 31 Μαρτίου έως και 2 Απριλίου 2023 υπό την αιγίδα του Διιδρυματικού Διατμηματικού Προγράμματος Μεταπτυχιακών Σπουδών «Διδακτική των Επιστημών και Σύγχρονες Τεχνολογίες» του Διεθνούς Πανεπιστημίου της Ελλάδος και του Δημοκριτείου Πανεπιστημίου Θράκης και του Εργαστηρίου Διδακτικής, Υπολογιστικών και Εφαρμοσμένων Μαθηματικών και Μικρομαγνητισμού του τμήματος Φυσικής του ΔΙΠΑΕ. Το Συνέδριο αποτελεί συνέχεια του 3ου Πανελλήνιου Συνεδρίου Διδακτικής των Επιστημών μέσω Σύγχρονων Τεχνολογιών. Η γενική θεματική του συνεδρίου είναι ο ψηφιακός μετασχηματισμός στην εκπαίδευση και την κοινωνία. Συγκεκριμένα, η παρουσίαση σύγχρονων προσεγγίσεων στην εκπαιδευτική πράξη, καθώς επίσης και η ευαισθητοποίηση των εκπαιδευτικών σε θέματα παιδαγωγικής και διδακτικής και αξιοποίησης των τεχνολογιών της πληροφορίας και των επικοινωνιών ως μέσο ενίσχυσης της εκπαιδευτικής διαδικασίας αλλά και της σχέσης σχολείου και κοινωνίας. Απευθύνεται σε: Εκπαιδευτικούς Προσχολικής Εκπαίδευσης, Εκπαιδευτικούς Α/θμιας Εκπαίδευσης, Εκπαιδευτικούς Β/θμιας Εκπαίδευσης, Μέλη ΔΕΠ και ΕΠ των ΑΕΙ, Ερευνητές της Εκπαίδευσης, Εκπαιδευτές Ενηλίκων, Υποψήφιους Διδάκτορες και Διδάκτορες, Προπτυχιακούς και Μεταπτυχιακούς Φοιτητές και Φίλους της Εκπαίδευσης. Οι ειδικοί θεματικοί άξονες του συνεδρίου είναι τέσσερις: Διδακτική και Σύγχρονες Διδακτικές Καταστάσεις, Διδακτική και Τεχνολογίες της Πληροφορίας και των Επικοινωνιών, Γενικά Θέματα Παιδαγωγικής και Διδακτικής και Τεχνολογίες της Πληροφορίας και των Επικοινωνιών και Γενικά Επιστημονικά Θέματα. Στο πλαίσιο αυτό, προσκαλούνται εισηγήσεις που να αφορούν έναν ή/και περισσότερους από τους προαναφερόμενους θεματικούς άξονες. Περισσότερες πληροφορίες σχετικές με τα είδη και τις προδιαγραφές των εργασιών, τους θεματικούς άξονες, τις καταληκτικές ημερομηνίες και γενικότερα για τη δομή και την οργάνωση του συνεδρίου, παρέχονται στην ιστοσελίδα του https://confdst.ihu.gr/ ή μέσω ηλεκτρονικού ταχυδρομείου από την ηλεκτρονική διεύθυνση conf@dst.ihu.gr και για εγγραφή συμμετοχής στον σύνδεσμο https://confdst.ihu.gr/engrafi-symmetochis-proptychiakou-foititi/?fbclid=IwAR0N69jyYD4iXtG1XLtDdsqvlhVCSOcFNDccPBfvrviyWCWAdx5ANOK8YJU. Η συμμετοχή στο 4ο Πανελλήνιο Συνέδριο Διδακτικής των Επιστημών μέσω Σύγχρονων Τεχνολογιών για τους προπτυχιακούς φοιτητές των τμημάτων Φυσικής, Χημείας, Διοικητικής Επιστήμης και Τεχνολογίας του Δι.Πα.Ε Καβάλας, καθώς και του τμήματος Κοινωνικής Εργασίας του Δημοκρίτειου Πανεπιστημίου Θράκης είναι ΔΩΡΕΑΝ.