Απλή αίτηση
Αίτηση αναγνώρισης μαθημάτων
Αίτηση προσωρινής αναστολής φοιτητικής ιδιότητας
Δήλωση απώλειας φοιτητικής ταυτότητας
Αίτηση εκπρόθεσμης δήλωσης μαθημάτων
Αίτηση διαγραφής
  1. Βεβαιωθείτε πώς καλύψατε τις προϋποθέσεις λήψης πτυχίου:
  • 240 μονάδες ECTS
  • Επιτυχημένη εξέταση σε όλα τα Υποχρεωτικά μαθήματα
  • Ολοκλήρωση Πρακτικής Άσκησης
  1. Εφόσον συγκεντρώσατε περισσότερες από τις προβλεπόμενες μονάδες, δηλώστε στη Γραμματεία ποια μαθήματα επιλογής επιθυμείτε να διαγραφούν προκειμένου να υπολογιστεί ο μέσος όρος της βαθμολογίας σας. Εδώ θα βρείτε τη δήλωση
  1. Κάντε login στο Universis και επιλέξτε την αίτηση βεβαίωσης ολοκλήρωσης σπουδών.

Η παραλαβή του πάπυρου από τρίτα πρόσωπα απαιτεί ενυπόγραφη εξουσιοδότηση. Αυτό μπορεί να γίνει και από το

Χρήσιμες διευκρινήσεις σχετικά με την απόσπαση εκπαιδευτικών στο τμήμα:

1. Η απόσπαση στο τμήμα αφορά σε διορισμένους μόνιμους εκπαιδευτικούς α΄βαθμιας ή β΄βαθμιας εκπαίδευσης, καθώς και σε μόνιμο ειδικό εκπαιδευτικό προσωπικό, μεταξύ αυτών και ΠΕ30 κοινωνικών λειτουργών
  2. Η απόσπαση είναι ετήσια και αφορά σε σχολικό έτος
  3. Θα εκδοθεί σχετική εγκύκλιος από το Υπουργείο Παιδείας η οποία θα αναφέρει λεπτομερώς την διαδικασία, όπως για παράδειγμα ημερομηνίες αίτησης, τρόπος υποβολής αίτησης κ.λ.π.
  4. Ο τίτλος της εγκυκλίου θα αναφέρει απόσπαση σε φορείς του υπουργείου παιδείας για το έτος 2023-2024 (ενδεικτικά προς ενημέρωση επισυνάπτεται ΠΡΟΣΟΧΗ! η περυσινή εγκύκλιος ΠΡΟΣΟΧΗ!)
  5. Τα καθήκοντα των αποσπασμένων εκπαιδευτικών καθώς και άλλες λεπτομέρειες θα αναφέρονται αναλυτικά στην εγκύκλιο του υπουργείου, η οποία θα αναρτηθεί και στην ιστοσελίδα του τμήματός μας.

Σε πολλές κατηγορίες συναλλαγών με το Τμήμα απαιτείται πρωτότυπη υπογραφή. Οι διαδικασίες απλοποιούνται με την Απόκτηση Ηλεκτρονικής Υπογραφής, η οποία δίνεται από διάφορους ιστότοπους.

Παιδαγωγική επάρκεια